180زندانی جرایم غیرعمد استان منتظر کمک خیران/ 16 زندانی از ابتدای سال آزاد شدند

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان خراسان جنوبی، علی هاشمی مدیرکل زندانهای خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ستاد مردمی دیه برای کمک به زندانیان جرایم غیر عمد در سال 1369 به دستور مرحوم لاجوردی در کشور راه اندازی شده و به تبع آن در سایر استانها و در خراسان جنوبی نیز طی سالیان گذشته ستاد مردمی دیه راه اندازی شده است.

وی افزود:از اهداف ستاد مردمی دیه کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد اعم از دیه،مهریه،نفقه و بدهی های مالی غیر کلاهبرداری،کاهش آسیب های اجتماعی،اطلاع رسانی به آحاد مردم،ایجاد بارقه امید در زندانیان و فرصت برای بازگشت زندانی و مشارکت مردمی به منظور ایجاد روحیه تعاون و گذشت در جامعه است.

آزاد کردن 109 نفر زندانی جرایم غیر عمد سال گذشته

مدیر کل زندانهای خراسان جنوبی بیان کرد:ستاد مردمی دیه خراسان جنوبی سال گذشته 109 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد را که 74 نفر بدهی مالی،44 نفر مهریه،3 نفر نفقه و 8 نفر در بحث دیه بوده اند را آزاد کرده است.

هاشمی عنوان کرد:از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه 16 نفر زندانی جرایم غیر عمد توسط ستاد دیه خراسان جنوبی که بدهی آنها یک میلیارد و 600 میلیون تومان بوده است آزاد شده اند و شاکی ها این پرونده ها حدود 900 میلیون تومان از بدهی ها را بخشیده اند.

180زندانی جرایم غیر عمد منتظر کمک خیران

وی افزود:در زندانهای خراسان جنوبی 180 نفر زندانی جرایم غیر عمد داریم که بدهی آنها به 24 میلیارد تومان می‌رسد و ستاد مردمی دیه به افرادی که کمتر از 200 میلیون تومان بدهی دارند کمک می‌کند.

مدیر کل زندانهای خراسان جنوبی گفت:در سال جاری نیز ستاد مردمی دیه بنا دارد در نهم خرداد ماه همزمان با شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) جشن گلریزان را در محل سالن پیام اداره مخابرات استان با حضور معاون ستاد دیه مردمی کل کشور برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد برگزار کند.

هاشمی خاطرنشان کرد:همزمان با مرکز استان در شهرستنان قاین نیز جشن گلریزان برگزار خواهد شد و در شهرستان طبس نیز در 19 خرداد ماه و در شهرستان فردوس 22 خردادماه همزمان با 27 ماه مبارک رمضان جشن گلریزان برای جمع آوری کمک به زندانیان غیر عمد با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار خواهد شد.

وی از آزاد شدن یک زندانی زن طی روزهای آینده در شهرستان طبس خبر داد و گفت: این زندانی به دلیل 400 میلیون تومان بدهی در زندان است که با آورده 120 میلیون تومانی توسط خودش،180 میلیون تومان کمک ستاد مردمی دیه،36 میلیون تومان کمک مردم شهرستان طبس و مابقی بدهی که شاکی از آن گذشت کرده است آزاد و به آغوش گرم خانواده برخواهد گشت.

5 زندانی زن جرائم غیر عمد در خراسان جنوبی

مدیر کل زندانهای خراسان جنوبی بیان کرد:از بین 180 نفر زندانی جرایم غیر عمد در خراسان جنوبی 5 نفر این زندانیان زن و مابقی آقا هستند که 72 نفر در زندان بیرجند،29 نفر زندان قاین،52 نفر زندان فردوس،5 نفر زندان نهبندان و 22 نفر در زندان طبس هستند که مجموع بدهی این 180 نفر به 24 میلیارد تومان میرسد و بیشترین بدهی ها مربوط به بدهی مالی است.

هاشمی عنوان کرد: بیش از 60 درصد افرادی که بدهی مالی دارند یا از بانکها وام گرفته اند یا ضمانت بانکی دارند و در سال گذشته زندانی که به خاطر دیه در زندان باشد نداشته ایم و امسال نیز  دو نفر از زندانیان به خاطر دیه در زندان هستند.

کمک 360 نفر در جشن گلریزان سال گذشته

وی با بیان اینکه سال گذشته 360 نفر در خراسان جنوبی در جشن گلریزان کمک کرده اند،خاطرنشان کرد:مبلغ 60 میلیون تومان توسط خیرین گمنام،210 میلیون تومان نقدی و 139 میلیون تومان تعهدات برای کمک به زندانیان بوده است که تا کنون 90 درصد تعهدات نیز محقق شده است.

مدیر کل زندانهای خراسان جنوبی اظهار کرد:4 بانک عامل در خراسان جنوبی کمک های مردمی برای آزاد کردن زندانیان جرایم غیر عمد را جمع آوری می‌کنند که حساب جاری بانک ملی به شماره 0106341975006،حساب جاری بانک صادرات به شماره 0106294652008،حساب جاری بانک ملت به شماره 464095818 و حساب جاری بانک تجارت به شماره 474559882 نیز آماده جمع آوری کمک های مردم است.

هاشمی با اشاره به جمع آوری کمک های مردمی توسط کمپین های مردمی در فضای مجازی،تصریح کرد: ستاد دیه جمع آوری کمک برای آزادی زندانیان از طریق این کمپین ها را تایید نکرده و از مردم درخواست داریم چنانچه عبلاقه مند به کمک برای آزادی زندانیان هستند از طریق شماره حساب های اعلام شده یا مراجعه به ستاد دیه کمک های نقدی خود را پرداخت کنند.

وی تاکید کرد: ستاد مردمی دیه فقط یکبار به زندانی کمک کرده و همه هدف ما آزاد کردن زندانی است و به غیر آن فکر نمی‌کنیم.

وجود 139 پروند در ستاد دیه خراسان جنوبی

علی اکبر خویی، مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر 139 پرونده برای رسیدگی در ستاد دیه خراسان جنوبی است.

وی یادآور شد:هدف اصلی ما برای کمک به زندانیان جرایم غیر عمد آگاه سازی و اطلاع رسانی مردم برای کمک است، مردم می‌توانند با استفاده از دستگاه های کارتخوان،مراجعه به ستاد دیه و واریز کمکها به شماره حسابها به زندانیان کمک کنند.

خوئی اظهار کرد: برای کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد نقش رسانه ها،ائمه جماعات و جمعه،معلمین و همه افرادی که می‌توانند در این زمینه تاثیر داشته باشد و اطلاع رسانی و آگاه سازی کنند بسیار مهم است.

مدیر نمایندگی ستاددیه استان ادامه داد: بدهی مالی ۶۰ الی ۷۰ درصد زندانیان جرایم غیر عمد مربوط به بانک ها است.

خوئی با بیان اینکه در حال حاضر تنها دو نفر زندانی دیه در زندان های استان وجود دارد، افزود:  ۱۳۹ پرونده در ستاد دیه وجود دارد که در حال بررسی است.

منبع: خاورستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *